Święta Maryjne w maju

Nadchodzi miesiąc maj, który w kościele katolickim w szczególności poświęcony jest Maryi. W kościołach i kapliczkach odprawiane są nabożeństwa majowe. Ale oprócz tego w maju obchodzimy kilka ważnych świąt maryjnych.

Maj to bez wątpienia miesiąc ku czci Matki Bożej. Świadczy o tym nie tylko odśpiewywana Litania Loretańska, ale również święta i uroczystości maryjne. Oto ich lista:

  • 3. maja - święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski - jedno z najważniejszych świąt maryjnych w roku, nawiązujące do bogatej historii naszego kraju. Tego dnia czcimy najważniejszą patronkę ojczyzny. Dzień wolny od pracy.
  • 8. maja - święto Matki Bożej Pompejańskiej - ważny dzień przede wszystkim dla osób, które odprawiają nowennę pompejańską, choć święto Matki Bożej Pompejańskiej obchodzone jest we Włoszech 13 listopada. Nasz wzrok skierowany jest na obraz z włoskiego sanktuarium. Matka Boża trzyma dzieciątko, naszego Pana, na kolanach.
  • 13. maja - wspomnienie Matki Bożej Fatimskiej, przypominające o rocznicy pierwszych objawień fatimskich z roku 1917, które miały miejsce właśnie 13 maja. W tym dniu wielu pielgrzymów udaje się do Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Portugalii.
  • 24. maja - święto Najświętszej Maryi Panny, Wspomożycielki Wiernych - ta uroczystość przypomina nam, że powinniśmy uciekać się właśnie do Maryi, prosząc Chrystusa o nasze prośby. Święto, choć ustanowione dość niedawno, sięga swoją historią do pierwszych chrześcijan. Za ogromnego propagatora tego święta należy uważać św. Jana Bosko.
  • 31. maja - święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny - czyli wspomnienie bardzo ważnego wydarzenia, rozważanego w tajemnicy różańcowej, a mianowicie nawiedzenia Elżbiety przez Maryję.

Skorzystajmy z tego czasu, weźmy udział w tych uroczystościach. Warto także pamiętać o regularnej modlitwie różańcowej i rozważaniu jej tajemnic.