Różaniec na palec

Jeżeli chcesz mieć różaniec zawsze przy sobie, aby np. podczas chwili przerwy odmówić dziesiątkę różańca, dobrym produktem może być dla Ciebie różaniec na palec, czyli tzw. koronka.

Różaniec na palec spotyka się w różnej postaci. Dzisiaj chętnie kupowane są różańce w formie pierścionka, wykonane np. ze złota lub srebra z dodatkiem cyrkonii. Taki produkt można kupić w sklepach jubilerskich, gdyż jest to po prostu traktowane jako biżuteria. Wyglądem przypomina normalny pierścionek na palec i nosi się go na codzień jako biżuterię. Są wersje pasujące zarówno dla mężczyzn jak i dla kobiet. Taki pierścionek można zakwalifikować do kategorii biżuteria chrześcijańska. Z jednej strony może być wykorzystywany w modlitwie, a z drugiej pełni rolę estetyczną - jako tradycyjna biżuteria. Czy może być to jednak w praktyczny sposób wykorzystywane do odmawiania modlitwy różańcowej? O to należałoby zapytać samych użytkowników takiej biżuterii. W moim ujęciu ma ona raczej walory estetyczne, aniżeli modlitewne. Ale być może komuś pasuje odmawianie dziesiątki w taki właśnie sposób.

Według mnie znacznie praktyczniejszy jest tego typu różaniec na palec:

Różaniec na palec

Najczęściej wykonany jest on z drewna. Możemy go nosić w kieszeni, nie zajmuje dużo miejsca, a gdy zdarzy się sposobność do odmówienia dziesiątki różańca, zakładamy go na palec lub trzymamy w dłoni. Jest bardzo wygodny i nadaje się zarówno do odmówienia dzieisątki, jak i praktycznie całego różańca. Przyda się także do modlitwy Koronka do Bożego Miłosierdzia. Trudno go nazwać pierścionkiem i nosić na palcu jak biżuterię, ale myślę, że doskonale spełnia on swoją rolę, w momencie gdy nie mamy pod ręką normalnego różańca. A przecież o to głównie powinno chodzić - ważne, żeby móc wygodnie odmówić modlitwę na paciorkach, a nie kupować drogą biżuterię.

Cena to też jedna z zalet podanego wyżej różańca drewnianego na palec. Jest on bardzo tani, w przeciwieństwie do pierścionków ze złota lub srebra. Można spotkać też różańce wykonane z różnych kamienii czy innych kruszców. Dla osób pomysłowych to także szansa na wykonanie samodzielnie takiego różańca na palec. Nie jest to zbyt trudne ani skomplikowane, a da na pewno ogromną satysfakcję.

Podsumowując, uważam, że każdy rodzaj różańca na palec jest godny rozważenia. Musimy wybrać taki produkt, z którym będziemy czuć się dobrze i który będzie praktycznie spełniał swoją rolę, tak aby odmówienie chociaż dziesiątki różańca nie stanowiło problemu. To jest główna rola takich różańców - aby gdzieś w zgiełku, w zamyśleniu, wśród innych ludzi odmówić dziesiątkę, wygodnie licząć "zdrowaśki" po paciorkach różańca. Moim zdaniem każdy różaniec na palec może stanowić dobry pomysł na prezent, niezależnie od tego z czego jest wykonany, ze złota, srebra, czy drewna. Podarujmy go bliskiej nam osobie. Zapraszam do wyrażania opinii pod artykułem - piszcie wasze zdania w tym temacie.