Jak odmawiać różaniec

W tym artykule przedstawiam, jak poprawnie modlić się na różańcu. Postaram się krok po kroku opisać, jak powinna wyglądać dobrze odmówiona modlitwa różańcowa. Pomimo tego, iż jest to jedna z najpopularniejszych modlitw na świecie, nie każdy wie, jak odmawiać różaniec.

Na początek przedstawiam graficzną instrukcję odmawiania modlitwy różańcowej:

jak odmawiać różaniec

Przyjęło się, że każdego dnia odmawia się jedną część różańca (dla przypomnienia dodam, że pełna modlitwa składa się z czterech części – szczegóły opisałem na podstronie TAJEMNICE). Poniżej przedstawiam, jak powinna wyglądać poprawnie odmówiona jedna część Różańca Św. – ten sposób modlitwy jest nam znany z nabożeństwa różańcowego, odprawianego w kościele.

Krzyżyk, który znajduje się na początku różańca, niech nam przypomina o uczynieniu znaku krzyża świętego (przeżegnanie się) i odmówieniu Składu Apostolskiego (modlitwa wierzę w Boga…).

Pierwszy paciorek na różańcu oznacza odmówienie Ojcze Nasz, a 3 kolejne to 3 zdrowaśki. Każda z tych zdrowasiek symbolizuje cnotę boską, odpowiednio: wiarę, nadzieję i miłość. Potem powinna zostać odmówiona Chwała Ojcu. I to jest tak zwana modlitwa wstępna, przed odmawianiem poszczególnych tajemnic. Gdy odmawiamy pełny różaniec, a więc 4 części (po 5 tajemnic), modlitwę wstępną wystarczy odmówić tylko raz.

Teraz zaczyna się odmawianie poszczególnych tajemnic. Rozpoczyna się od Ojcze Nasz, następnie jest 10 razy Zdrowaś Maryjo, a na końcu Chwała Ojcu. Po tym następuje jeszcze tzw. modlitwa fatimska, czyli:

O mój Jezu, przebacz nam nasze grzechy, zachowaj nas od ognia piekielnego, zaprowadź wszystkie dusze do nieba i dopomóż szczególnie tym, którzy najbardziej potrzebują Twojego miłosierdzia.

Opcjonalnie oprócz tego możemy nie raz usłyszeć dodatkową modlitwę:

O Maryjo bez grzechu pierworodnego poczęta, módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy. I za wszystkimi, którzy się do Ciebie nie uciekają, a zwłaszcza za nieprzyjaciółmi Kościoła Świętego i polecanymi Tobie.

I ten schemat powtarza się 5 razy (tak jak wspomniałem modlitwa wstępna tylko raz).

Różaniec powinniśmy skończyć modlitwą Pod Twoją Obronę. I to jest właśnie odmówiona jedna część Różańca Świętego (5 tajemnic).

Różaniec krok po kroku

Jeżeli ktoś nie lubi zbyt długich opisów i potrzebuje prostego schematu na odmówienie różańca, poniżej prezentuję instrukcję w stylu „krok po kroku” jak odmówić modlitwę różańcową:

 1. MODLITWA WSTĘPNA
  1. W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen.
  2. Wierzę w Boga Ojca wszechmogącego…
  3. Ojcze Nasz…
  4. 3x Zdrowaś Maryjo…
  5. Chwała Ojcu…
 2. ROZWAŻANIA TAJEMNIC (5 razy następujący schemat):
  1. Ojcze Nasz…
  2. 10x Zdrowaś Mario…
  3. Chwała Ojcu
  4. O mój Jezu…
  5. O Maryjo bez grzechu…
 3. ZAKOŃCZENIE – Pod Twoją Obronę…

Podsumowanie

Wiele osób uczestniczy w nabożeństwie różańcowym w kościele i odmawia tę modlitwę z księdzem i innymi wiernymi, nie koncentrując się zbytnio na poszczególnych krokach. Różaniec można jednak odmawiać nie tylko podczas nabożeństwa w październiku. Jest to modlitwa, którą powinniśmy odmawiać każdego dnia, i można to robić również samodzielnie w domu.

Jak widzimy, odmówienie różańca nie jest trudne. Myślę, że ta prosta instrukcja powyżej pozwoli na jeszcze lepsze zrozumienie modlitwy. Jest to tylko schemat, który ma przypominać o tym, jak odmawiać różaniec. Przede wszystkim należy skupić się na rozważaniu poszczególnych tajemnic, co jest główną istotą modlitwy różańcowej.

Różaniec można odmawiać na różne sposoby. Może to być w samotności – w ciszy w domu, ale także w kościele, podczas nabożeństwa lub chociażby z pomocą radia lub nagranych nabożeństw w internecie, np. na YouTube.