Akt strzelisty do Maryi Niepokalanej

W tym artykule przedstawiam modlitwę (jeden z aktów strzelistych do Maryi Niepokalanej), która jest niekiedy odmawiania po dziesiątce Różańca Świętego.

Czytaj więcej...

Modlitwa fatimska

Jest to modlitwa znana przede wszystkim z odmawiania jej po każdej tajemnicy (dziesiątce) Różańca Świętego. Zapoznajcie się z jej treścią.

Czytaj więcej...

Zdrowaś Maryjo

Ojcze Nasz

Tutaj znajdziecie treść jednej z najważniejszych modlitw w Kościele Katolickim - Modlitwy Pańskiej, zwanej (od pierwszych jej słów) "Ojcze Nasz". Przeczytajcie także o dodatku do modlitwy - doksologii.

Czytaj więcej...

Jak odmawiać różaniec

W tym artykule przedstawiam jak poprawnie modlić się na różańcu. Postaram się krok po kroku opisać, jak powinna wyglądać dobrze odmówiona modlitwa różańcowa. Pomimo tego, iż jest to jedna z najpopularniejszych modlitw na świecie, nie każdy wie jak odmawiać różaniec. Wiele osób uczestniczy w nabożeństwie różańcowym w kościele i odmawia tę modlitwę z księdzem i innymi wiernymi, nie koncentrując się zbytnio na obrzędzie. Różaniec można jednak odmawiać nie tylko podczas nabożeństwa w październiku. Jest to modlitwa, którą powinniśmy odmawiać każdego dnia, i można to robić również samodzielnie w domu.

Przyjęło się, że każdego dnia odmawia się jedną część różańca (dla przypomnienia dodam, że pełna modlitwa składa się z czterech części - szczegóły opisałem na podstronie TAJEMNICE). Poniżej przedstawiam, jak powinna wyglądać poprawnie odmówiona część Różańca Św. - ten sposób modlitwy jest nam znany z nabożeństwa różańcowego, odprawianego w kościele.

Krzyżyk, który znajduje się na początku różańca, niech nam przypomina o uczynieniu znaku krzyża świętego (przeżegnanie się) i odmówieniu Składu Apostolskiego (modlitwa wierzę w Boga...). Pierwszy paciorek na różańcu oznacza odmówienie Ojcze Nasz, a 3 kolejne to 3 zdrowaśki. Każda z tych zdrowasiek symbolizuje cnotę boską, odpowiednio: wiarę, nadzieję i miłość. Potem powinna zostać odmówiona Chwała Ojcu. I to jest tak zwana modlitwa wstępna, przed odmawianiem poszczególnych tajemnic. Gdy odmawiamy pełny różaniec, a więc 4 części (po 5 tajemnic), modlitwę wstępną wystarczy odmówić tylko raz.

Teraz zaczyna się odmawianie poszczególnych tajemnic. Rozpoczyna się od Ojcze Nasz, następnie jest 10 razy Zdrowaś Maryjo, a na końcu Chwała Ojcu. Po tym następuje jeszcze tzw. modlitwa fatimska, czyli:

O mój Jezu, przebacz nam nasze grzechy, zachowaj nas od ognia piekielnego, zaprowadź wszystkie dusze do nieba i dopomóż szczególnie tym, którzy najbardziej potrzebują Twojego miłosierdzia.

Opcjonalnie oprócz tego możemy nie raz usłyszeć dodatkową modlitwę:

O Maryjo bez grzechu pierworodnego poczęta, módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy. I za wszystkimi, którzy się do Ciebie nie uciekają, a zwłaszcza za nieprzyjaciółmi Kościoła Świętego i polecanymi Tobie.

Różaniec krok po kroku

Jeżeli ktoś nie lubi zbyt długich opisów i potrzebuje prostego schematu na odmówienie różańca, poniżej prezentuję instrukcję w stylu "krok po kroku" jak odmówić modlitwę różańcową:
I. MODLITWA WSTĘPNA
(1) W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen.
(2) Wierzę w Boga Ojca wszechmogącego...
(3) Ojcze Nasz...
(4) 3x Zdrowaś Maryjo...
(5) Chwała Ojcu...
II. ROZWAŻANIA TAJEMNIC:
5 razy następujący schemat:
(1) Ojcze Nasz...
(2) 10x Zdrowaś Mario...
(3) Chwała Ojcu
(4) O mój Jezu...
III. ZAKOŃCZENIE:
Pod Twoją Obronę...


Zapraszam również do zapoznania się z prostą wersją graficzną:

Podsumowanie

Jak widzimy, odmówienie różańca nie jest trudne. Myślę, że ta prosta instrukcja powyżej pozwoli jeszcze na lepsze zrozumienie modlitwy. Jest to tylko schemat,, który ma przypominać o tym, jak odmawiać różaniec. Przede wszystkim należy skupić się na rozważaniu poszczególnych tajemnic, co jest główną istotą modlitwy różańcowej. Różaniec można odmawiać na różne sposoby. Może to być w samotności - w ciszy w domu, ale także w kościele, podczas nabożeństwa lub chociażby z pomocą radia lub nagranych nabożeństw w interncie, np. na youtube.