Maj - miesiąc poświęcony Maryi

Maj to szczególny miesiąc, uznawany przez wielu za najwspanialszy okres w roku. Kojarzy nam się z pełnią wiosny, kwitnącymi kwiatami i miłością. Jest to także miesiąc szczególnie poświęcony Maryi. Postarajmy się znaleźć czas, by uwielbić Matkę Bożą.

W Kościele Katolickim właśnie rozpoczyna się nabożeństwo majowe. Jest to po prostu najczęściej odśpiewanie litanii do Najświętszej Maryii Panny (Litanii Loretańskiej). Myślę, że to podstawowy sposób na uczczenie Matki Pana Jezusa w tym miesiącu. Jeżeli nie możemy uczestniczyć w nabożeństwie majowym w kościele, postarajmy się chociaż odmówić Litanię Loretańską w domu.

3. maja przypada także ważne święto Maryjne, a mianowicie Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Odnosi się ono do zawierzenia Polski Maryi, którego dokonał król Jan Kazimierz podczas potopu szwedzkiego. Jest ono obchodzone od lat 20. ubiegłego wieku.

Z kolei 13. maja wspominamy objawienia fatimskie czyli oficjalnie Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Fatimskiej. Maryja ukazała się w 1917 roku w Portugalii trójce dzieci. Ten dzień to także rocznica zamachu na Jana Pawła II (rok 1981), ktory szczególnie tego dnia zawierzył się Matce Pana Jezusa.

24 dzień maja to kolejne wspomnienie Maryi - Święto Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych. Módlmy się w tym dniu o opiekę Marki Bożej nad całym kościołem i dziękujmy za dotychczasowe wsparcie.

Ostatniego dnia maja wspominamy nawiedzenie św. Elżbiety przez Maryję. Wydarzenie to jest nam znane z drugiej tajemicy radosnej Różańca Świętego. Jednak jest także wspominane 31. maja jako święto o nazwie Nawiedzenie Najświętszej Maryi Panny. Jest to dość stare święto, którego historia sięga XIII wieku.

Tak jak widać powyżej w maju jest kilka ważnych uroczystości Maryjnych. Warto uczestniczyć w tych świętach i w ten sposób oddać cześć Matce Boskiej. Nie zapominajmy oczywiście o Litanii Loretańskiej oraz o Różańcu Świętym. Różaniec, można rzec, to najprostsza droga do Maryi, obowiązkowa modlitwa każdego katolika. Pamiętajmy o tym w tym szczególnym miesiącu maju.