Intencje papieskie - grudzień 2017

W tym artykule publikuję intencję na grudzień 2017. Warto zapoznać się z treścią i ogólnym omówieniem ostatniej intencji Apostolstwa Modlitwy w tym roku.

Na grudzień tego roku, papież Franciszek przygotował intencję ogólną następującej treści:

Aby osoby starsze, wspierane przez rodziny i przez wspólnoty chrześcijańskie, współpracowały, wykorzystując mądrość i doświadczenie, w przekazywaniu wiary i wychowaniu nowych pokoleń.

Uważam, że jest to intencja bliska każdemu z nas i należy potraktować ją wyjątkowo praktycznie. Mam tu na myśli nie tylko szczerą modlitwę do Maryi w intencji osób starszych, ale również ich wspieranie w naszych najbliższych grupach i towarzystwach. Przecież w wielu środowiskach mamy do czynienia z osobami w podeszłym wieku. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy okazujemy im należny szacunek? Czy zwracamy uwagę na ich doświadczenia życiowe i rady, które nam dają? Czy może już z założenia traktujemy takich ludzi, jako tych, którzy "już swoje przeżyli" i "nie powinni się do niczego wtrącać"?

Nie twierdzę, że osoby starsze należy traktować w 100% bezkrytycznie, ale myślę, że warto otworzyć się na ich serca i doświadczenia. Intencja ta ma szczególne znaczenie w miesiącu grudniu, który kojarzy nam się przede wszystkim ze Świętami Bożego Narodzenia, a więc czasem spędzanym w gronie rodzinnym. Przy tej okazji warto pomyśleć o tych ludziach w podeszłym wieku, którzy są skazani na spędzenie świąt samotnie lub w szpitalach.

Zastanówmy się również, idąc zgodnie z treścią intencji, jak grupy działające np. przy parafiach, mogą takim osobom pomóc. Nie zawsze potrzebna jest pomoc finansowa. Dużo częściej ważniejsza jest sama obecność przy takich osobach, ich wysłuchanie i po prostu zainteresowanie się nimi.

Pamiętajmy przy tej intencji, aby nie zwracać uwagę na aspekty czysto fizyczne. Młody człowiek kojarzy nam się z siłą i witalnością, a stary ze zmęczeniem, ponurym wyrazem twarzy czy garbatą postawą. Ale to nie w tym tkwi prawdziwa siła. Zwracajmy uwagę na mądrość i doświadczenia, jakimi mogą nas obdarzyć ludzie.