Tajemnice Różańca

Modlitwa różańcowa kojarzy nam się z nabożeństwem różańcowym, w którym głównie uczestniczymy w październiku, a podczas którego odmawiana jest jedna część różańca (5 tajemnic) - nie jest to jednak pełna modlitwa. Cała modlitwa różańcowa składa się z czterech części - i to jest de facto odmówiony pełny różaniec. Przyjęło się jednak, że podczas jednego dnia odmawia się tylko jedną część różańca, przynajmniej tak jest podczas nabożeństwa w kościele.

Wyróżniamy 4 części Różańca Świętego:

 - RADOSNA

 - BOLESNA

 - CHWALEBNA

 - ŚWIATŁA

Każda z tych części, składa się z 5 tajemnic, a więc łącznie pełna modlitwa różańcowa obejmuje 20 tajemnic. Zamiast wyrażenia np. "część radosna" możemy użyć "tajemnice radosne" - słowo "tajemnice" i "część" występują zmiennie, części różańca świętego nazywa się po prostu tajemnicami

Podsumowując, jeżeli chodzi o ilości modlitwy "Zdrowaś Mario" (popularnie zwanej "zdrowaśka") wygląda to następująco:

 - pojedyncza tajemnica: 10 zdrowasiek

 - 1 część (5 tajemnic): 50 zdrowasiek

 - pełna modlitwa różańcowa (4 części): 200 zdrowasiek

Oczywiście to tylko uproszczone podsumowanie, modlitwa różańcowa nie składa się tylko z odmawiania zdrowasiek. Dokładną instrukcję znajdziecie w tym artykule: JAK ODMAWIAĆ RÓŻANIEC - tam przedstawiłem krok po kroku, ja wygląda modlitwa różańcowa. Tutaj skupiam się głównie na tajemnicach.

Wiele osób pamięta różaniec składający się z trzech części. Wynika to z faktu, iż dopiero od 2002 roku odmawiana jest czwarta część (światła), którą ustanowił ówczesny papież, a obecnie święty Jan Paweł II.

W jakie dni jaka tajemnica różańca

Odmawiając różaniec, powinnyśmy rozważać jego tajemnice, które są po prostu wspomnieniem z życia, śmierci i zmartwychwstania Pana Jezusa. Rozważania opierają się na tekstach z Pisma Świętego. Aby przeczytać opisy poszczególnych tajemnic i rozważania do nich, przejdź po prostu do interesującej cię tajemnicy. Możesz to zrobić np. wybierając konkretną część różańca z menu u góry strony. Dalej, gdy już będziesz w poszczególnej części, wybierz daną tajemnicę.

Na poszczególne dni zostały zaplanowane konkretne tajemnice do rozważania. I tak radosna jest przeznaczona na poniedziałek i sobotę, bolesna na wtorek i piątek, chwalebna na środę i niedzielę, a tajemnicę światła rozważa się we czwartek. Poniżej dla ułatwienia podaję w formie listy w jakie dni odmawia się konkretną tajemnicę:

PONIEDZIAŁEK: radosne

WTOREK: bolesne

ŚRODA: chwalebne

CZWARTEK: światła

PIĄTEK: bolesne

SOBOTA: radosne

NIEDZIELA: chwalebne

W danym dniu powinniśmy skupić się na konkretnej części i jej tajemnicach, choć nic nie stoi na przeszkodzie abyśmy odmówili cały różaniec. Nie chodzi jednak o to, aby bezmyślnie odmawiać kolejne zdrowaśki, ale w spokoju rozważać życie i działalność naszego Pana, Jezusa Chrystusa. To właśnie na tym polega Różaniec Święty.