Ofiarowanie Pana Jezusa w świątyni

Jezus zostaje przyniesiony do świątyni przez swoją matkę Maryję i opiekuna Józefa. Zostaje przedstawiony Bogu w obecności Symeona i Anny. Tak można najkrócej opisać czwartą Tajemnicę Radosną.

To oczywiście tylko krótki opis tego wydarzenia. Jego wydźwięk i znaczenie są jednak dużo szersze. Pierwszą rzeczą na którą należy zwrócić uwagę to fakt, iż my także jesteśmy dziećmi Bożymi i należymy do Boga. Czy zdajemy sobie z tego sprawę? Jaką czujemy łączność z Bogiem? Tajemnica ta, choć nie związana z tym wydarzeniem, może przypominać nam Chrzest Święty, kiedy to zostaliśmy wniesieni do kościoła przez swoich rodziców i "przedstawieni" Bogu w tym sakramencie. Czy wspominamy nasz chrzest? Czy dziękujemy za niego rodzicom? Czy znamy datę naszego chrztu świętego i pamiętamy o niej, tak jak o urodzinach?

Ofiarowanie w świątyni Pana Jezusa związane było z Prawem Mojżeszowym. Obecnie to wydarzenie obchodzimy pod potoczną nazwą "Matki Bożej Gromnicznej". Jest to po prostu święto Ofiarowania Pańskiego. Ciekawy artykuł o Ofiarowaniu Pańskim znajduje się na portalu niedziela.pl. Warto go przeczytać właśnie jako rozważanie czwartej Tajemnicy Radosnej: http://www.niedziela.pl/artykul/5190/nd/Ofiarowanie-w-swiatyni